Ordu kavramı ve kullanımı

Aşağa gitmek

Ordu kavramı ve kullanımı

Mesaj  Tiran Bir Cuma Haz. 05, 2009 7:08 pm

Star Wars RPG stratejik özellikleri de içinde barındırarak daha önce hiç denenmemiş yöntemleri sizlere sunmaktadır. Ordu kullanımı açısından da rpg oyunlarına yeni bir hava katmak amacındayız.

Oyunumuzda ordular kullanılmaktadır. Yalnız bilindiği gibi sadece belli güçlerin başındaki isimler ordulara sahiptir(diğerlerinin nasıl orduya sahip olacağı aşağıda anlatılacaktır). Şansölye ve Galaktik Cumhuriyet'in bir ordusu vardır mesela. Ticaret Federasyonunun da öyle. Ordu büyüklükleri ile ilgili gerekli bilgi rplerde verilir. (örneğin Ticaret Federasyonunun karargahına veya Galaktik Senatonun merkezine HAYALPEREST karakterinin yapacağı bir rp ile). Ancak asla ve asla ordu ile ilgili kesin bilgiler verilmez. Yani orduda hangi makinadan ne kadar olduğu veya hangi askerden ne kadar olduğu bilinmez. İşte bu noktada sizin hayal gücünüz de devreye girer. Savaş söz konusu olduğunda ve taraflar gerçek anlamda karşı karşıya geldiğinde siz ordunuzun büyüklüğü ile ilgili bilgi verirsiniz. Burada http://www.starwars.gen.tr/ adresindeki silahları kullanabileceğiniz gibi; kendi yarattığınız (özellikleri rpde anlatılan) makinaları da kullanabilirsiniz (BKZ: SPR'ye giriş\alet edevat kullanımı).
Bunun amacı hem savaştan önce ordular hakkında herkesin kesin bilgi edinimini önlemek hem de uzun süreden beridir zaten belli olan orduların takibiyle uğraşmamak. Herşey sizin yaratıcılığınıza bağlı. Ancak tabi ki mantık ve gerçekçilik çizgisinde...

Ordu Edinimi: Evet, oyundaki herhangi biri olarak ordu sahibi olabilirsiniz; fakat bu çok kolay birşey değil. Öncelikle orduyu biryerden edinmeniz lazım. Yani gökten ordu inmeyecek. Bir gezegene gidip oradaki yerlileri kendi tarafınıza çekmeye çalışabilirsiniz.Veya Kamino'daki klon üretim merkezine veya Geonosis deki droid fabrikasına sipariş verebilirsiniz. Bunları yaparken başarılı olup olmadığınızı HAYALPEREST karakteri cevaplayacak. Örneğin siz tatooine deki Jawa kampına gittiniz ve jawalardan yardım istediniz. Eğer sitedeki hiçbir oyuncu Jawa liderini canlandırmıyorsa, Jawaların size yardım edip etmeyeceğini HAYALPEREST belirleyecek. Bunu yaparken de düelloda göz önünde bulundurduğu üç kritere bakacak.

1-rp kalitesi
2-Kurgu (Sizin karakteriniz son derece sıradan biriyse mesela destek alması daha zordur. Bir senatörse daha kolay.)
3-Hamleler (jawaları ikna etmek için önerdikleriniz ve onları ikna etmede kullandığınız bütün yollar)

eğer bu üç açıdan da uygunsa Jawaların desteğini belirli bir ölçüde (HAYALPEREST'in yazacağı rpde belirteceği gibi) alabilir, onları ordunuza katabilir veya isyan çıkarmalarını sağlayıp Tatooine'deki cumhuriyet üssünü işgal etmelerini de sağlayabilirsiniz, size kalmış.

HAYALPEREST karakteri size bu konuda yardımcı olmak için vardır. O sizin kurduğunuz kurguyu bu açıdan düzenleyip tarafsız bir yöne çekmeye çalışacaktır.

Aynı şekilde vereceğiniz siparişlere cevap verilip verilmediğini, gittiğiniz bölgedeki yerli halkın desteğini alıp almadığınızı, eğer bu konuda atanmış bir yetkili yoksa (yerli halkın lideri veya fabrika sahibi gibi), HAYALPEREST belirler.
Tiran
Tiran
Admin

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 03/06/09

Kullanıcı profilini gör http://starwarsrpg.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz