SRP ve Savaş

Aşağa gitmek

SRP ve Savaş

Mesaj  Tiran Bir Cuma Haz. 05, 2009 7:33 pm

SRP'de savaş modu; hem oyuncuları sıkı kurallarla bunaltmamaya hem de onların yaratıcılıklarını geliştirmeye yönelik kurulmuştur.

Aslında bu RPG oyunlarına basit kurallarla sınırlanmayan bir strateji havası da verir. Bu modun içeriğine baktığınızda ne kadar da haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Öncelikle kimse savaş olmadan ordusunun tam miktarını belirtmekle yükümlü değildir. Sadece HAYALPEREST belli bazı ordular hakkında yorumlar yapar. Bunlar kesinleştirici olmayan ama ufaktan ordunun gücü hakkında sınır çizen yorumlardır. Bir oyuncu ordu toplarken topladığı ordular hakkında da bilgi vermek HAYALPEREST'e düşer. Eğer bu oyuncunun yanına çektiği taraf zaten daha önceden başka biri tarafından sahiplenilmişse bu durumda sahiplenilen tarafın durumu daha önceden belirtileceğinden HAYALPEREST'İN ayrıca bilgi vermesine gerek kalmaz.

Örneğin: Gungan yerlilerinin başına bir oyuncunun geçtiğini, Tatooine deki gangester sarayında bulunan gangesterlerin ise başında hiçbir oyuncunun bulunmadığını varsayalım. Sonra bir senatörün Coruscant'tan ayrılıp belli bir sebeple ordu arayışına geçer. Önce gangester sarayına gidip onların desteğini ister. Bu durumda HAYALPEREST devreye girip; rp kalitesi, kurgu ve hamleleri değerlendirerek gangesterlerin destek verip vermeyeceğini onlar adına belirler. Gangesterlerden ne kadar destek alacağını da yine HAYALPEREST belirler. Buradaki sonuç belli olduktan sonra senatör Naboo'ya gidip Gungan yerlilerinden yardım ister. Gungan yerlilerinin halihazırda bir lideri olduğu için e artık yaşayan bir kurum olduğu için HAYALPEREST onların savaş gücü hakkında yorum yapmıştır zaten. Bu liderin kararı gungan yerlileri adına verilmiş sayılır. Sonuç olarak Gungan yerlileri senatöre katıldığında daha önceden HAYALPEREST'in belirttiği savaş gücü de senatörün tarafına geçmiş olur.

Savaş öncesinde taraflar güçlerini belirtirler. Daha önce topladıkları güçler ve başından beri sahip oldukları güçler baz alındığında; oyuncunun gücü hakkında abartıya kaçmaması gerekmektedir. Askeri gücünü abartanlar kendilerine dezavantaj yaratırlar. Unutmayın ki savaşlarda rp kalitesine, kurguya ve hamlelere önem verilmektedir. Ordu sizin kurgu ve hamle açısından güç kazanmanızı sağlar. (sonuçta ufak bir güce sahip kişinin ne kadar iyi rp yaparsa yapsın devasa bir gücü yenmesi kurguya aykırı olur.) Savaş gücünüz hakkında abartılardan sakınınız çünkü abartılar size zaferi asla getirmeyecektir. Savaş gücünüzü anlatırken kesin olmasa da yaklaşık rakamlar kullanın. Savaş aletleri konusunda http://www.starwars.gen.tr/ sitesindeki aygıt ve silahlardan yardım almaya çalışınız. (ayrıntılı bilgi için bkz: SRP'ye giriş\Alet edevat kullanımı)
Tiran
Tiran
Admin

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 03/06/09

Kullanıcı profilini gör http://starwarsrpg.yetkinforum.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz